C1206X221J1GACAUTO
Mfr.Part #
C1206X221J1GACAUTO
Description
CAP CER 220PF 100V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
220pF
Factory Lead Time :
26 Weeks
Series :
SMD Auto C0G Flex
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
0.78mm
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, EMBOSSED PLASTIC/PUNCHED PAPER, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
Feature :
Low ESL, Soft Termination
Length :
3.3mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
KEMET C1206X221J1GACAUTO
SMD Auto C0G Flex 220pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)