C1206X155J4RECAUTO
Mfr.Part #
C1206X155J4RECAUTO
Description
CAP CER 1206 1.5UF 16V X7R 5%
Capacitance :
1.5μF
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Series :
ESD SMD Auto X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.073 1.85mm
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Feature :
Soft Termination
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C1206X155J4RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 1.5μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)