C1206X154K2RAC7800
Mfr.Part #
C1206X154K2RAC7800
Description
CAP CER 0.15UF 200V X7R 1206
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
3.3mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.6mm
Thickness :
1.8542mm
Series :
SMD Comm X7R Flex
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.073 1.85mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
50 Weeks
Capacitance :
0.15μF
Feature :
Soft Termination
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Tolerance :
±10%
KEMET C1206X154K2RAC7800
SMD Comm X7R Flex 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X154K2RAC7800 Overview
This device's program size/dimension is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
C1206X154K2RAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V