C1206X154G4JAC7800
Mfr.Part #
C1206X154G4JAC7800
Description
CAP CER 0.15UF 16V U2J 1206
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
U2J
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Factory Lead Time :
52 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness :
889μm
Voltage - Rated :
16V
Series :
SMD Comm U2J Flex
Tolerance :
±2%
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Capacitance :
0.15μF
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
KEMET C1206X154G4JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.15μF 16V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X154G4JAC7800 Overview
This device's program size/dimension is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C1206X154G4JAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm