C1206X132F4HAC7800
Mfr.Part #
C1206X132F4HAC7800
Description
CAP CER 1206 1.3NF 16V ULTRA STA
Capacitance :
1300pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Voltage - Rated DC :
16V
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Factory Lead Time :
36 Weeks
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
KEMET C1206X132F4HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 1300pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X132F4HAC7800 Overview
This device's program size/dimension is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
C1206X132F4HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V