C1206X120G3HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206X120G3HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 12PF 25V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
12pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
25V
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Factory Lead Time :
36 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X8R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C1206X120G3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 12pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)