C1206X112K5HACAUTO
Mfr.Part #
C1206X112K5HACAUTO
Description
CAP CER 1206 1.1NF 50V ULTRA STA
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X8R
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1100pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
36 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C1206X112K5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 1100pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)