C1206X112J4HACAUTO
Mfr.Part #
C1206X112J4HACAUTO
Description
CAP CER 1206 1.1NF 16V ULTRA STA
Factory Lead Time :
36 Weeks
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
1100pF
Temperature Coefficient :
X8R
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
KEMET C1206X112J4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 1100pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)