C1206X106M8RACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206X106M8RACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
10V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Soft Termination
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Published :
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
10μF
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Height :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.077 1.95mm
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
SMD Auto X7R Flex
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
5 %
Length :
3.3mm
Thickness :
1.8034mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
5 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
KEMET C1206X106M8RACAUTO
SMD Auto X7R Flex 10μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)