C1206X106K4RACAUTO
Mfr.Part #
C1206X106K4RACAUTO
Description
CAP CER 10UF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.8034mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
10μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
SMD Auto X7R Flex
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Length :
3.3mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Multilayer :
yes
Feature :
Soft Termination
Tolerance :
±10%
Packaging :
Cut Tape (CT)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.077 1.95mm
Published :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
KEMET C1206X106K4RACAUTO
SMD Auto X7R Flex 10μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)