C1206X105K4RACAUTO
Mfr.Part #
C1206X105K4RACAUTO
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Auto X7R Flex
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.3mm
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
Height :
1.2mm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Capacitance :
1μF
Feature :
Soft Termination
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
HTS Code :
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
16V
KEMET C1206X105K4RACAUTO
SMD Auto X7R Flex 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)