C1206X103J3GACAUTO
Mfr.Part #
C1206X103J3GACAUTO
Description
CAP CER 10000PF 25V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Auto C0G Flex
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Length :
3.3mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.047 1.20mm
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Low ESL, Soft Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
10000pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
1.6mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
Height :
1mm
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
KEMET C1206X103J3GACAUTO
SMD Auto C0G Flex 10000pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)