C1206X102J5GEC7210
Mfr.Part #
C1206X102J5GEC7210
Description
CAP CER 1206 1NF 50V C0G 5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
ESD SMD Comm C0G
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
Low ESL, Soft Termination
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
ROHS3 Compliant
KEMET C1206X102J5GEC7210
ESD SMD Comm C0G 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X102J5GEC7210 Overview
This device's program size/dimension is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C1206X102J5GEC7210 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm