C1206X101G5HAC7800
Mfr.Part #
C1206X101G5HAC7800
Description
CAP CER 1206 100PF 50V ULTRA STA
Temperature Coefficient :
X8R
Tolerance :
±2%
Capacitance :
100pF
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
36 Weeks
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C1206X101G5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 100pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)