C1206V223KDRAC7800
Mfr.Part #
C1206V223KDRAC7800
Description
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1206
Ceramic Capacitors
Features :
High Voltage, ArcShield™
Width :
1.6 mm
Number of Terminals :
2
Product :
Arc Protection MLCCs
Thickness (Max) :
0.075 (1.90mm)
Series :
ArcShield SMD Comm X7R HV
Temperature Coefficient :
X7R
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Microwave Application :
yes
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Case Style :
Ceramic Chip
Length :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Base Product Number :
C1206V
Special Feature :
Low ESR and ESL|ArcShield Technology
Packaging :
Tape and Reel
Type :
High Voltage Commercial Grade MLCC
Product Status :
Active
Package / Case :
Construction :
Flat
ECCN (US) :
EAR99
Mounting :
Surface Mount
Lead Spacing :
Size (mm) :
3.2 x 1.6 x 1.7
Subcategory :
Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height - Seated (Max) :
Class :
Class 2
Dissipation Factor (%) :
2.5
Ratings :
Dielectric :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Product Length (mm) :
3.2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Height (mm) :
1.7
Capacitance :
0.022 μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance Value :
0.022uF
Product Depth (mm) :
1.6
Termination Style :
Pad
Voltage :
1000VDC
Tolerance :
10%
Termination :
Standard
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206V223KDRAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:High Voltage Commercial Grade MLCC, Package / Case:1206, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:1000VDC, C1206V223KDRAC7800 pinout, C1206V223KDRAC7800 datasheet PDF, C1206V223KDRAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206V223KDRAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206V223KDRAC7800
ArcShield SMD Comm X7R HV 0.022 µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor 10% X7R 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206