C1206T824J3RAL7800
Mfr.Part #
C1206T824J3RAL7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.82UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Capacitance :
0.82 μF
Product Status :
Active
Series :
SMD COTS X7R
Ratings :
COTS
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated :
25V
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number :
C1206T
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
Lead Style :
Tolerance :
±5%
KEMET C1206T824J3RAL7800
SMD COTS X7R 0.82 μF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206T824J3RAL7800 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm).This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C1206T824J3RAL7800 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)