C1206S104K5RACAUTO
Mfr.Part #
C1206S104K5RACAUTO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
SMD AUTO X7R FE, CERAMIC, 0.1 UF
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Series :
SMD Auto X7R FE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
0.78mm
Multilayer :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Floating Electrode
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, EMBOSSED PLASTIC/PUNCHED PAPER, 7 INCH
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Width :
1.6mm
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
3.2mm
KEMET C1206S104K5RACAUTO
SMD Auto X7R FE 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Floating Electrode Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)