C1206S104J5RACAUTO
Mfr.Part #
C1206S104J5RACAUTO
Description
SMD AUTO X7R FE, CERAMIC, 0.1 UF
Capacitance :
0.1μF
Number of Terminations :
2
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Packing Method :
TR, EMBOSSED PLASTIC/PUNCHED PAPER, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
0.78mm
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Auto X7R FE
Width :
1.6mm
Feature :
Floating Electrode
Ratings :
AEC-Q200
Length :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
40 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
KEMET C1206S104J5RACAUTO
SMD Auto X7R FE 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Floating Electrode Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)