C1206S103M1RAC7800
Mfr.Part #
C1206S103M1RAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
10000 pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Base Product Number :
C1206S
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Failure Rate :
Lead Style :
Series :
SMD Comm X7R FE
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Features :
Floating Electrode
KEMET C1206S103M1RAC7800
SMD Comm X7R FE 10000 pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)