C1206S103K2RACAUTO
Mfr.Part #
C1206S103K2RACAUTO
Description
CAP CER 10000PF 200V X7R 1206
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
SMD Auto X7R FE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
10000pF
Voltage - Rated :
200V
Height :
0.78mm
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Floating Electrode
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, EMBOSSED PLASTIC/PUNCHED PAPER, 7 INCH
KEMET C1206S103K2RACAUTO
SMD Auto X7R FE 10000pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Floating Electrode Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)