C1206N103K1XMH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206N103K1XMH
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.063 1.60mm
Applications :
High Reliability
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated :
100V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
10000pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.3mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Characteristics Code :
BX
ECCN Code :
EAR99
Width :
1.6mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR32
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Datasheets
C1206N103K1XMH
KEMET C1206N103K1XMH
Military, MIL-PRF-55681, CDR32 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206N103K1XMH Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
C1206N103K1XMH Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm