C1206L475K4PAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206L475K4PAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Bypass, Decoupling
Temperature Coefficient :
X5R
Dielectric :
X5R
Failure Rate :
Base Product Number :
C1206L
Termination Style :
Pad
ECCN (US) :
EAR99
Series :
SMD Comm X5R
Product Status :
Last Time Buy
Voltage :
16VDC
Mounting :
Surface Mount
Case Style :
Ceramic Chip
Dissipation Factor (%) :
10
Height - Seated (Max) :
Number of Terminals :
2
Package / Case :
Capacitance :
4.7 µF
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Product Length (mm) :
3.2
Ratings :
Size (mm) :
3.2 x 1.6 x 0.9
Lead Style :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Spacing :
Product Depth (mm) :
1.6
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Capacitance Value :
4.7uF
Microwave Application :
No
Product Height (mm) :
0.9
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Thickness (Max) :
0.039 (1.00mm)
Features :
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206L475K4PAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:16VDC, Package / Case:1206, Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, C1206L475K4PAC7800 pinout, C1206L475K4PAC7800 datasheet PDF, C1206L475K4PAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206L475K4PAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206L475K4PAC7800
SMD Comm X5R 4.7 µF 16V Ceramic Capacitor 10% X5R 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 1206
C1206L475K4PAC7800 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm).This device's capacitance value is 4.7uF because charges on the two conductors are equal to their potential differences (i.e., voltages).This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C1206L475K4PAC7800 Features
a size/dimension of 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
a capacitance value of 4.7uF