C1206J105M5RACAUTO
Mfr.Part #
C1206J105M5RACAUTO
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
3.2mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Published :
HTS Code :
Thickness :
1.8034mm
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Feature :
Open Mode, Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
46 Weeks
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Auto X7R FO
Height :
1.6mm
KEMET C1206J105M5RACAUTO
SMD Auto X7R FO 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206J105M5RACAUTO Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C1206J105M5RACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V