C1206F473M1RAC7800
Mfr.Part #
C1206F473M1RAC7800
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
C1206F
Lead Style :
Size (mm) :
3.2 x 1.6 x 0.9
Termination Style :
Pad
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
100V
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Packaging :
Tape and Reel
ECCN (US) :
EAR99
Construction :
Flat
Capacitance Value :
0.047uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.047 µF
Product Length (mm) :
3.2
Dissipation Factor (%) :
2.5
Case Style :
Ceramic Chip
Product Status :
Active
Dielectric :
X7R
Package / Case :
Features :
Open Mode
Thickness (Max) :
0.039 (1.00mm)
Tolerance :
20%
Product Depth (mm) :
1.6
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
100Vdc
Lead Spacing :
Mounting :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Microwave Application :
No
Product Height (mm) :
0.9
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Series :
SMD Comm X7R FO
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206F473M1RAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:1206, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:100Vdc, C1206F473M1RAC7800 pinout, C1206F473M1RAC7800 datasheet PDF, C1206F473M1RAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206F473M1RAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206F473M1RAC7800
SMD Comm X7R FO 0.047 µF 100V Ceramic Capacitor 20% X7R 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206