C1206F154K1RAC7800
Mfr.Part #
C1206F154K1RAC7800
Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Height :
1.6mm
Tolerance :
10%
Capacitance :
150nF
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
100V
KEMET C1206F154K1RAC7800
150nF Ceramic Capacitor 10% 1206
C1206F154K1RAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
C1206F154K1RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V