C1206F105M5RACAUTO
Mfr.Part #
C1206F105M5RACAUTO
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
1 (Unlimited)
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1μF
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
SMD Auto X7R FO
Thickness :
1.8034mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
3.2mm
Applications :
Automotive
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Open Mode
Published :
Case Code (Metric) :
KEMET C1206F105M5RACAUTO
SMD Auto X7R FO 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)