C1206F104K1RACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206F104K1RACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Capacitance :
0.1μF
Applications :
Automotive
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Open Mode
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
3.2mm
Series :
SMD Auto X7R FO
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
900μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
990.6μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C1206F104K1RACAUTO
SMD Auto X7R FO 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)