C1206C823G4HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C823G4HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.082UF 16V X8R 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X8R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.082µF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±2%
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
16V
KEMET C1206C823G4HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 0.082μF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206C823G4HAC7800 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X8R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
C1206C823G4HAC7800 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V