C1206C822KDRACAUTO
Mfr.Part #
C1206C822KDRACAUTO
Description
CAP CER 1206 8.2NF 1000V X7R 10%
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.069 1.75mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
HTS Code :
Feature :
Low ESL, High Voltage
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.6mm
Series :
SMD Auto X7R HV
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
Width :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
8200pF
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Temperature Coefficient :
X7R
KEMET C1206C822KDRACAUTO
SMD Auto X7R HV 8200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)