C1206C685K4RACAUTO
Mfr.Part #
C1206C685K4RACAUTO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.8UF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Height :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Capacitance :
6.8μF
Ratings :
AEC-Q200
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
16V
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
SMD Auto X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C1206C685K4RACAUTO
SMD Auto X7R 6.8μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)