C1206C684Z4VAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C684Z4VAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.68UF 16V Y5V 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
C1206C
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Dissipation Factor (%) :
7
Features :
Product Depth (mm) :
1.6
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMD Comm Y5V
Mounting :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel
Size (mm) :
3.2 x 1.6 x 0.78
Capacitance :
0.68 μF
Voltage - Rated :
16V
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
-20% to 80%
Capacitance Value :
0.68uF
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Number of Terminals :
2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-30
Microwave Application :
No
Dielectric :
Y5V
Failure Rate :
Package / Case :
Lead Spacing :
Construction :
Flat
Termination Style :
Pad
Ratings :
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Product Status :
Active
Product Height (mm) :
0.78
Product Length (mm) :
3.2
Temperature Coefficient :
Y5V (F)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Case Style :
Ceramic Chip
Voltage :
16VDC
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C684Z4VAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C ~ 85°C, Package / Case:1206, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:16VDC, C1206C684Z4VAC7800 pinout, C1206C684Z4VAC7800 datasheet PDF, C1206C684Z4VAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C684Z4VAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C684Z4VAC7800
SMD Comm Y5V 0.68 µF 16V Ceramic Capacitor -20% to 80% Y5V (F) 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -30°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 1206