C1206C682MCRAC7800
Mfr.Part #
C1206C682MCRAC7800
Description
CAP CER 6800PF 500V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Height :
1.6mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Reference Standard :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
6.8nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
X7R
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
KEMET C1206C682MCRAC7800
6.8nF Ceramic Capacitor 20% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
C1206C682MCRAC7800 Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
C1206C682MCRAC7800 Features
with -/+15ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V