C1206C682JAGACAUTO
Mfr.Part #
C1206C682JAGACAUTO
Description
CAP CER 6800PF 250V C0G/NP0 1206
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Capacitance :
6800pF
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Packing Method :
TR, EMBOSSED PLASTIC/PUNCHED PAPER, 7 INCH
Tolerance :
±5%
Width :
1.6mm
Applications :
Automotive
Thickness :
889μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
880μm
Published :
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
250V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
SMD Auto C0G
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Weight :
10.007382mg
KEMET C1206C682JAGACAUTO
SMD Auto C0G 6800pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)