C1206C622K5GAC7800
Mfr.Part #
C1206C622K5GAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6200PF 50V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
C1206C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Spacing :
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
6200 pF
Series :
SMD Comm C0G
Features :
Low ESL
Failure Rate :
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Height - Seated (Max) :
KEMET C1206C622K5GAC7800
SMD Comm C0G 6200 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206C622K5GAC7800 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
C1206C622K5GAC7800 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)