C1206C565M8RAC7800
Mfr.Part #
C1206C565M8RAC7800
Description
CAP CER 5.6UF 10V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Height :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
10V
Dielectric Material :
Ceramic
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Dielectric :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
Capacitance :
5.6µF
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.6mm
KEMET C1206C565M8RAC7800
5.6μF Ceramic Capacitor 20% 1206
C1206C565M8RAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The voltage - Rated DC of 10V allows it to function.
C1206C565M8RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 10V