C1206C565K8RAC7800
Mfr.Part #
C1206C565K8RAC7800
Description
CAP CER 5.6UF 10V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Product Height (mm) :
1.6
Class :
Class 2
Ratings :
Failure Rate :
Width :
1.6 mm
Construction :
Flat
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Case Style :
Ceramic Chip
Voltage :
10VDC
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
5.6 μF
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
Dielectric :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Depth (mm) :
1.6
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Length :
3.2 mm
Features :
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
10%
Termination Style :
Pad
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product :
General Type MLCCs
Capacitance Value :
5.6uF
Microwave Application :
No
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
10V
Number of Terminals :
2
Lead Style :
Size (mm) :
3.2 X 1.6 X 1.6
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Dissipation Factor (%) :
10
Product Status :
Active
Height :
1.6 mm
Termination :
Standard
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Packaging :
Tape and Reel
ECCN (US) :
EAR99
Base Product Number :
C1206C
Mounting :
Surface Mount
Product Length (mm) :
3.2
Lead Spacing :
Applications :
Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) :
Series :
SMD Comm X7R
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C565K8RAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:10VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1206, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, C1206C565K8RAC7800 pinout, C1206C565K8RAC7800 datasheet PDF, C1206C565K8RAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C565K8RAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C565K8RAC7800
SMD Comm X7R 5.6 µF 10V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206