C1206C563KCRAC7800
Mfr.Part #
C1206C563KCRAC7800
Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 1206
Stock
519
In Stock :
519
Ceramic Capacitors
Published :
2013
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SMD Comm X7R HV
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
1206
Height :
1.7mm
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.075 1.90mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Feature :
Low ESL, High Voltage
Voltage - Rated DC :
500V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness :
1.905mm
Capacitance :
0.056μF
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tape and Reel (TR)
KEMET C1206C563KCRAC7800
SMD Comm X7R HV 0.056μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)