C1206C562KDRACAUTO
Mfr.Part #
C1206C562KDRACAUTO
Description
CAP CER 1206 5.6NF 1000V X7R 10%
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
3.2mm
Feature :
Low ESL, High Voltage
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Width :
1.6mm
Series :
SMD Auto X7R HV
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Capacitance :
5600pF
Height :
1.2mm
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
1kV
Factory Lead Time :
8 Weeks
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C