C1206C562J1RAC7800
Mfr.Part #
C1206C562J1RAC7800
Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
5%
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Length :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
Published :
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Height :
780μm
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
5.6nF
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.6mm
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
X7R
KEMET C1206C562J1RAC7800
5.6nF Ceramic Capacitor 5% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206