C1206C561M3HAC7800
Mfr.Part #
C1206C561M3HAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 25V X8R 1206
Capacitance :
560pF
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Tolerance :
±20%
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Low ESL, High Temperature
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X8R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C1206C561M3HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 560pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)