C1206C561K5GAC7800
Mfr.Part #
C1206C561K5GAC7800
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
560pF
Depth :
1.6mm
Package / Case :
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
-/+30ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Length :
3.2mm
Height :
780μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
KEMET C1206C561K5GAC7800
560pF Ceramic Capacitor 10% -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206