C1206C561JBGACAUTO
Mfr.Part #
C1206C561JBGACAUTO
Description
CAP CER 560PF 630V C0G/NP0 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Length :
3.2mm
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Series :
SMD Auto C0G HV
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
560pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.069 1.75mm
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1mm
Surface Mount :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
630V