C1206C561J5GAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C561J5GAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
C1206C
Length :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
560PF(pF)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Multilayer :
yes
Number of Terminals :
2
Series :
SMD Comm C0G
Size Code :
Tolerance :
5%
Lead Spacing :
Rad Hardened :
No
Product Status :
Active
Dissipation Factor (%) :
0.1
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Failure Rate :
Not Required
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Mounting Style :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Width :
1.6 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Voltage :
50VDC
Construction :
Flat
Tolerance (+ or -) :
5%
Case Style :
Ceramic Chip
Features :
Low ESL
Package / Case :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance Value :
560pF
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Height (mm) :
0.78
Product Depth (mm) :
1.6
Microwave Application :
No
Positive Tolerance :
5%
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Pbfree Code :
yes
Product :
General Type MLCCs
HTS Code :
ECCN (US) :
EAR99
Ratings :
Termination :
Standard
ECCN Code :
EAR99
Class :
Class 1
Height :
0.78 mm
Dielectric :
Subcategory :
Capacitors
Wire Form :
Not Required
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET Corporation
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Product Length (mm) :
3.2
Product Diameter (mm) :
Lead Style :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
JESD-609 Code :
e3
Mounting :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size (mm) :
3.2 x 1.6 x 0.78
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Packaging :
Tape and Reel
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
Pad
Operating Temp Range :
-55C to 125C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Negative Tolerance :
5%
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C561J5GAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs, Voltage:50VDC, Package / Case:1206, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C1206C561J5GAC7800 pinout, C1206C561J5GAC7800 datasheet PDF, C1206C561J5GAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C561J5GAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C561J5GAC7800
SMD Comm C0G 560PF(pF) 50V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206