C1206C512K8HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C512K8HACAUTO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 5.1NF 10V ULTRA STA
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, High Temperature
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Temperature Coefficient :
X8R
Capacitance :
5100pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
880μm
KEMET C1206C512K8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 5100pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)