C1206C512G5GAC7800
Mfr.Part #
C1206C512G5GAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5100PF 50V NP0 1206
Series :
SMD Comm C0G
Voltage - Rated :
50V
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
C1206C
Thickness (Max) :
0.043" (1.10mm)
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status :
Active
Tolerance :
±2%
Features :
Low ESL
Capacitance :
5100 pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Failure Rate :
KEMET C1206C512G5GAC7800
SMD Comm C0G 5100 pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206C512G5GAC7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G, NP0.
C1206C512G5GAC7800 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)