C1206C511K8HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C511K8HACAUTO
Description
CAP CER 1206 510PF 10V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Low ESL, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
10V
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Capacitance :
510pF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
880μm
Ratings :
AEC-Q200
KEMET C1206C511K8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 510pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)