C1206C511F8HAC7800
Mfr.Part #
C1206C511F8HAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 510PF 10V X8R 1206
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
510pF
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±1%
Feature :
Low ESL, High Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C1206C511F8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 510pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)