C1206C476M9PAC7800
Mfr.Part #
C1206C476M9PAC7800
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1206
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Features :
Failure Rate :
Dielectric :
X5R
Microwave Application :
No
Case Style :
Ceramic Chip
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Class :
Class 2
JESD-609 Code :
e3
Negative Tolerance :
20%
Dissipation Factor (%) :
10
Package / Case :
1206
Voltage - Rated :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Series :
SMD Comm X5R
Height - Seated (Max) :
Product Height (mm) :
1.6
Height :
0.78 mm
Length :
3.2 mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Product Length (mm) :
3.2
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
47 µF
Width :
1.6 mm
HTS :
Type :
X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Voltage :
6.3VDC
Capacitance Value :
47uF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Spacing :
Tolerance :
20%
KEMET Corporation
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting :
Surface Mount
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Construction :
Flat
Termination Style :
Pad
Positive Tolerance :
20%
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
yes
Size (mm) :
3.2 X 1.6 X 1.6
Product :
General Type MLCCs
Number of Terminals :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Base Product Number :
C1206C
Product Depth (mm) :
1.6
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Multilayer :
ECCN (US) :
EAR99
Product Type :
Ceramic Capacitors
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C476M9PAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1206, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Voltage:6.3VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, C1206C476M9PAC7800 pinout, C1206C476M9PAC7800 datasheet PDF, C1206C476M9PAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C476M9PAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C476M9PAC7800
SMD Comm X5R 47 µF 6.3V Ceramic Capacitor 20% X5R 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 1206