C1206C475K8RAL7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C475K8RAL7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Capacitance Value :
4.7uF
Failure Rate :
Product Height (mm) :
1.2
Product Depth (mm) :
1.6
Height :
1.6 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size (mm) :
3.2 X 1.6 X 1.2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting :
Surface Mount
ECCN (US) :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Features :
Lead Spacing :
Construction :
Flat
Package / Case :
Product :
General Type MLCCs
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Termination :
Standard
Voltage :
10VDC
Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
4.7 µF
Case Style :
Ceramic Chip
Product Length (mm) :
3.2
Voltage - Rated :
10V
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Class :
Class 2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Width :
1.6 mm
Microwave Application :
No
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Length :
3.2 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Termination Style :
Pad
Dissipation Factor (%) :
5
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number :
C1206C
Lead Style :
Series :
SMD Comm X7R SnPb
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C475K8RAL7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1206, Voltage:10VDC, Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C1206C475K8RAL7800 pinout, C1206C475K8RAL7800 datasheet PDF, C1206C475K8RAL7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C475K8RAL7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C475K8RAL7800
SMD Comm X7R SnPb 4.7 µF 10V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206
C1206C475K8RAL7800 Overview
A 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) size/dimension program is available for this device.Using this device, the capacitance value is 4.7uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
C1206C475K8RAL7800 Features
a size/dimension of 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
a capacitance value of 4.7uF