C1206C475K8RAC7800
Mfr.Part #
C1206C475K8RAC7800
Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Class :
Class 2
Mounting :
Surface Mount
Voltage - Rated :
10V
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1.2 mm
Number of Terminals :
2
Size Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Dissipation Factor (%) :
10
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
Standard
Product :
General Type MLCCs
Product Depth (mm) :
1.6
Width :
1.6 mm
Product Length (mm) :
3.2
Lead Spacing :
Length :
3.2 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
SMD Comm X7R
Lead Style :
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Surface Mount :
yes
Positive Tolerance :
10%
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
10%
HTS Code :
Size (mm) :
3.2 X 1.6 X 1.6
Ratings :
Microwave Application :
No
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Flat
ECCN (US) :
EAR99
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Capacitance :
4.7 µF
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Subcategory :
Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Termination Style :
Pad
Mounting Feature :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Multilayer :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
KEMET Corporation
HTS :
Base Product Number :
C1206C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Negative Tolerance :
10%
Reach Compliance Code :
Compliant
Case Style :
Ceramic Chip
Voltage :
10VDC
Capacitance Value :
4.7uF
Dielectric :
Product Height (mm) :
1.6
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Failure Rate :
Packaging :
Tape and Reel
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Dielectric Material :
Ceramic
Product Type :
Ceramic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C475K8RAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1206, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Voltage:10VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C1206C475K8RAC7800 pinout, C1206C475K8RAC7800 datasheet PDF, C1206C475K8RAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C475K8RAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C475K8RAC7800
SMD Comm X7R 4.7 µF 10V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206